يکشنبه, 16 بهمن 1401
  • تعداد بازدید : 223
    /  3
شركت و ارائه سخنرانی ریاست موسسه تحقیقات اصلاح بذر در مراسم گرامی داشت هفته پدافند غیرعامل سازمان در موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع
(به انضمام فایل سخنرانی)

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر:

روز دهم آبان ماه سال جاری در سالن همایش موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور با حضور روئسای برخی موسسات تحقیقاتی و رئیس محترم سازمان پدافند غیر عامل مراسمی جهت گرامی داشت هفته پدافند غیرعامل برگزار شد.

در این مراسم رئیس محترم موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر به عنوان اولین سخنران این مراسم پس از خیر مقدم توسط جناب آقای دکتر علیزاده علی آبادی رئیس محترم موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع؛ به ارائه گزارشی از وضعیت رشد جمعیت و تقاضای روز افزون غذا در دنیا اشاره نمود و در خصوص چالش های مهم حوزه تامین غذای کافی در جهان از جمله زوال منابع تولید "آب ، خاک، هوا و منابع ژنتیکی" مطالب مهمی را به سمع و نظر حاضرین رساند.

وی گفت: برای پاسخ به سوال امکان تامین غذای جمعیت 10 میلیاردی زمین در سال 2050 لازم است چالشهایی همچون فرسایش خاک، ریزگردها، سیل، زمین های زراعی که از دست رفته اند، تغییر کاربری های نا متوازن و فراگیر برای توسعه شهرنشینی و ویلا نشینی در اطراف کلانشهر ها و چالشهای زیستی که کمی بارشها و کم آبی به این مشکلات افزوزن گردیده  بر سر راه توسعه تولید غذا می باشد، در نظر داشته باشیم و باید با تکیه بر دانش روز و ظرفیت ذخایر ژنتیکی بر این مشکلات فائق آییم.

دکتر گودرز نجفیان با توجه به افزایش جمعیت و رشد نا متناسب تولید به نسبت این افزایش و همچنین فرسایش منابع تولیدی که بیشتر نشات گرفته از فعالیت های بشری می باشد به تلاشهای بی وقفه ی محققین این موسسه اشاره نمود و گفت: برای برون رفت از چالشهای اقلیمی  و شرایط موجود این موسسه از ده سال گذاشته تا کنون معرفی ارقام سازگار به شرایط اقلیمی کشور را از میانگین 5 رقم در سال به 20 رقم ارتقاء داده است.

ایشان تنها راه برای برون رفت از چالشهای موجود را بهره وری دانست. بهره وری از طریق فشرده سازی نظام های تولید و سطح زیرکشت با بهره مندی از برنامه های دانش و فناوری و همچنین با در نظرگفتن الزامات زیست محیطی. رئیس محترم موسسه با ارائه پاورپوینت و کلیپ هایی از اثر بخشی ارقام و توانمندی های موسسه در عرصه های کشاورزی در راستای بی نیازی از واردات و تهدیدات بین المللی، مطالب مهمی را بیان نمود.

در ادامه ی این مراسم دکتر محمد حسین فلاح مهرآبادی معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در خصوص برنامه های انجام شده این موسسه مطالبی را عنوان نمودند.

در پایان سردار غلامرضا جلالی رئیس محترم سازمان پدافند غیر عامل با تاکید برمنویات مقام معظم رهبری و برنامه های دولت سیزدهم در سال 1401 یکی از مهمترین فعالیتهای سازمان پدافند غیرعامل را حفظ امنیت غذایی کشور دانست. وی تهدیدات زیست محیطی و اقلیمی را بزرگترین چالش تامین سلامت انسان و غذا در جهان دانست و  اذعان نمودند متاسفانه برخی کشورها بصورت عامدانه به منظور تسلط بر دیگر کشورها از این ابزار استفاده می کنند.

ایشان با اشاره به صحبتهای دکتر نجفیان گفت: بسیاری از ابهامات موجود در ذهنم برطرف شد که ما می توانیم با استفاده از دانش و ابزار موجود غذایی سالم و محصولاتی با بهره وری بالا در زراعت آبی کشور در زمینه محصولات اساسی داشته باشیم و بنظر میرسد موسسه اصلاح بذر یک کارکرد حیاتی و اساسی در کشور دارد و میتواند نقش مهمی در حوزه تولید بذر اولیه سالم با کیفیت و بومی ایفا کند و عملکرد اصلاح بذر می تواند کلید مقابله با تهدیدات غذایی برون مرزی باشد و تا سرحد امکان اشراف و مداخله در زنجیره ی تولید غذایی کشور را از طرف استعمار گران مانع گردد.

در این مراسم معاون محترم برنامه ریزی و پشتیبانی جناب آقای دکتر احمدوند و بعضی از معاونین بخش های تحقیقاتی و محققین موسسه حضور داشتند.

 

​فایل ارائه شده سخنرانی ریاست محترم موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در مراسم گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل 1401

 

   

5.7.12.0
V5.7.12.0