يکشنبه, 4 مهر 1400
  • تعداد بازدید : 85
گردهمایی ملی سالیانه برنامه ریزی تحقیقات و تولید بذر غلات برگزار شد

گردهمایی ملی سالیانه برنامه ریزی تحقیقات و تولید بذر بخش تحقیقات غلات آبی کشور به صورت مجازی در تاریخ 22 شهریور ماه سال جاری با راهبری گروه ستادی در محل سالن همایشهای موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با حضور محققین و کارشناسان غلات سراسر کشور و همچنین جناب آقای دکتر وفابخش معاون محترم زراعت وزارت جهاد کشاورزی، جناب آقای دکتر جوادی معاونت محترم پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، جناب آقای دکتر محمدرضا جلال کمالی بهنژادگر و پیشکسوت تحقیقات گندم و موسسه، جناب آقای مهندس عباس کشاورزی پیشکسوت و قائم مقام محترم اسبق وزارت جهاد کشاورزی، مهندس سید محمد حسین شریعتمدار سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، رییس و معاونین موسسه، رییس و معاون بخش تحقیقات غلات موسسه و برخی روسای بخش های تحقیقاتی دیگر، برخی روسا و معاونین موسسات تحقیقاتی، کارشناسان حوزه بذر و سایر صاحب نظران این عرصه از مراکز و موسسات دیگر بصورت وبیناری برگزار شد.

در ابتدا رئیس محترم بخش تحقیقات غلات با ارائه گزارشی از عملکرد این بخش درخصوص وضعیت جوی (بارش کم ، افزایش دما) کشور در سال زراعی گذشته اطلاعات مبسوطی ارائه نمودند وی اضافه کردند علی رغم شرایط و چالشهای موجود 167 پروژه گندم 162 پروژه جو و 6 پروژه تحقیقی ترویجی تریتیکاله در دستور کار قرار گرفت و همچنین 1300 نمونه کلکسیونی، احیاء و عرض یابی شد. 

دکتر توحید نجفی میرک در ادامه با اشاره به وجود محدودیت های مالی و تحریم ها به فعالیتهای خوب بخش ماشین آلات و حمایت مالی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در خصوص تعمیر و بازسازی تعدادی از کمباین ها و بذرکار های مراکز اشاره نموده و از همکاری ایشان در این زمینه تقدیر و تشکر نمودند. وی مهمترین چالشهای بخش تحقیقات غلات را برای مستمعین و مسئولین حاضر در جمع برشمارد و در آخر یاد همکارانی که در سال زراعی گذشته در این مجموعه فعالیت داشته و هم اکنون در جمع ما نیستند را گرامی داشتند.

رئیس محترم موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ضمن خیرمقدم به حاضرین و مهمانان مدعو با اشاره به شرایط آب و هوایی سخت کشور در سال گذشته، به رویکرد تحقیقاتی موسسه برای مواجهه با اینگونه تغییرات اقلیمی از دهه هشتاد اشاره نمودند و اظهار داشتند: بهم ریختگی مدلهای اقتصادی و افزایش قیمت نهاده ها در همراهی با شرایط سخت اقلیمی اهمیت وظیفه خطیر کشاورزان را برای ارتقای بهره وری بیشتر خاطر نشان می سازد و برای پاسخگویی به نیاز کشور چاره ای جز بهره مندی و استفاده حداکثری از ظرفیتهای ژنتیک و پتانسیل عملکرد برای ایجاد صرفه اقتصادی کشاورزان نیست.

دکتر گودرز نجفیان در ادامه به خلاء عملکرد حاصل از مدیریت به زراعی مزارع غلات اشاره داشتند و به تمرکز بیشتر بخش حاکمیتی برای نزدیک کردن عملکرد کشاورزان به پتانسیل قابل وصول اشاره کرد و اذعان داشت که این عرصه نیاز به تغییرات ساختاری و تمرکز جدی تر و حمایت عالیه دارد. وی با اعلام خبر تولید اولین ارقام هیبرید ارزن و سورگوم در موسسه گفت: ما در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر تلاش داریم تا پاسخگوی نیاز عرصه با ارقام مختلف باشیم و در هشت سال اخیر توفیق معرفی 16 رقم در سال بطور میانگین از انواع بذرهای پایه محصولات حاصل شده است.

معاون محترم پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی ضمن قدر دانی از پیگیری های منظم موسسه در روند برگزاری گردهمایی ها در جهت برنامه ریزی های مدون سال زراعی آتی اشاره کرد که رویکرد کلان نگری و مشارکت در طرح های کلان، بیش از دو سال است در دستور کار سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی قرار دارد و اقدامات پژوهشی، اجرای پروژه های تحقیقاتی در چهارچوب همین بستر مورد مطالعه و بررسی قرار میگیرد. دکتر ارژنگ جوادی در ادامه با پیشنهاد تشکیل کمیته نفوذ رقم به اهمیت تشکیل این کمیته پرداخت و گفت: بهتر است بعد از کمیته معرفی رقم به بررسی و رفع چالشها موجود در خصوص نفوذ ارقام معرفی شده بپردازیم.

مهندس عباس کشاورز با حضور در این وبینار به اهمیت و ارزش کشت گندم و جو اشاره کردند و اهمیت کشت آن را نه تنها در امنیت غذایی بلکه با توجه به سطح زیر کشت یک رکن اقتصادی، بلاخص برای کشاورزان دانست. وی با بیان اینکه در سال گذشته سند امنیت غذایی در وزارت جهاد کشاورزی تنظیم شده و در راستای ظرفیت تولید در انطباق با ظرفیت آب در یک مدل پایدار که به مرکز مطا لعات ایران محول شده اشاره نمود.

مهندس شریعتمدار سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب رهنمود هایی را به محققان و کارشناسان غلات کشور ارائه نمودند. همچنین آقای دکتر محمدرضا جلال کمالی مطالب علمی بسیار ارزنده ای را در خصوص بهره وری مصرف آب در تولید گندم در ایران و جهان ارائه کردند.

جناب آقای دکتر وفا بخش معاون محترم وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت ضمن تقدیر و تشکر از موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر بابت معرفی ارقام جدید با پتانسیل عملکرد بالا و خواص کیفی مطلوب در طی سال های گذشته، تاکید داشتند تا با توجه به تغییرات اقلیمی و کاهش بارندگی ها و افزایش دما احتمام ویژه ای به اصلاح و معرفی ارقام و ارائه دستورالعمل های به زراعی متناسب با شرایط حاکم داشته باشند. ایشان همچنین با اشاره به نتایج مثبت حاصل از دو پروژه ملی گندم بنیان و امنیت غذایی خواستار تهیه و تدوین دستور العمل کامل کشاورزی حفاظتی جهت اجراء در سراسر کشور شدند.

 در ادامه در پانل های تخصصی این گردهمایی نیز هماهنگ کنندگان برنامه های به نژادی اقلیم های چهارگانه گندم و جو، به زراعی، بیماری های غلات و برنامه ریزی تولید هسته های اولیه بذور گندم، جو و تریتیکاله به همراه تیم های تحقیقاتی و تولید بذر مرتبط در مراکز و ایستگاههای تحقیقاتی نسبت به هماهنگی برنامه های سال زراعی آتی خود اقدام نمودند.

در انتهای گردهمایی با ارائه فرآیند تصویب پروژه های تحقیقی- ترویجی توسط آقای دکتر توکلی از معاونت ترویج و جلسه پرسش و پاسخ، مراسم اختتامیه با سخنرانی آقای دکتر اسماعیل زاده، معاون محترم پژوهشی و فناوری موسسه به انجام رسید.

5.7.12.0
V5.7.12.0